Grand Prix Azerbejdżanu 2018 - ZSS utrzymał decyzje

wto, 8 maja 2018 godz. 14:56:44 skomentuj F1
Tagi: Williams, FIA

Start w Baku | Fot. XPB Images

ZSS Grand Prix Azerbejdżanu odrzucił wniosek Williamsa o zmianę decyzji sędziów, podjętych podczas wyścigu w Baku. Po telekonferencji z udziałem Garry'ego Connelly'ego, Toma Kristensena, Dennisa Deana, Anara Szukurowa, dyrektora wyścigu Charliego Whitinga i prawnika Williamsa ZSS uznał, że nie ma nowych, istotnych elementów w czterech podjętych sprawach.

Utrzymano karę relegacji o trzy miejsca w następnym wyścigu dla Siergieja Sirotkina - za wjechanie po starcie w Force India Sergio Péreza. Fernando Alonso mógł wrócić do depo mocno uszkodzonym samochodem, ponieważ tempo dyktował wówczas Safety Car, a kierowca McLarena starał się nie przeszkadzać innym uczestnikom wyścigu. Kimi Räikkönen uniknął kary za spowodowanie kolizji z Estebanem Oconem. Kara dla Kevina Magnussena za uderzenie samochodu Pierre Gasly'ego ograniczyła się do 10 sekund i dwóch punktów do licencji.

Oskarżony przez Williamsa o niekonsekwencję, ZSS przypomniał, że od początku sezonu 2016 odnotowano 87 przypadków spowodowania kolizji podczas wyścigu. W 55 przypadkach nie podjęto żadych działań, w 14 nałożono karę 10 sekund, w 9 - karę relegacji o trzy miejsca w następnym wyścigu. A zatem sędziowanie w Baku było w pełni konsekwentne z poprzednimi działaniami.

Wszystkie decyzje ZSS zostały ogłoszone przed opublikowaniem oficjalnych wyników i  Williams miał czas, żeby odwołać się w terminie do FIA - ale tego nie zrobił. Cytowane przez Williamsa relacje w mediach zostały uznane przez ZSS za nieistotne.

Fot. XPB Images