Grand Prix Hiszpanii 2018 - Źle zbalansowany Williams

pią, 11 maja 2018 godz. 19:08:33 skomentuj F1
Tagi: Kubica

Kimi Räikkönen i Robert Kubica | Fot. XPB Images

Najszybszy kierowca Williamsa w piątkowych treningach przed Grand Prix Hiszpanii, Robert Kubica nie był zadowolony ze zbalansowania FW41.

- Trudno powiedzieć, że było fajnie, bo zbalansowanie samochodu okazało się bardzo złe i bardzo trudno się jechało, trudno zatem mówić o frajdzie - stwierdził Kubica. - Jestem jednak zadowolony z sesji, tego jak reagowałem na trudne warunki, przy złym zbalansowaniu. Może brzmieć dziwnie, że jestem zadowolony z 19 miejsca, ale tak jest.

Aby cieszyć się jazdą, potrzebujesz samochodu, który odpowiada twojemu stylowi jazdy i daje ci margines. Niestety, w tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że tylko okrążamy tor, a nie prowadzimy dobrze zbalansowany samochód. To nie jest fajne. To ciężka praca.

Wiem, że brzmi to dziwnie, ale ciężko pracowałem tracąc 4 sekundy do najszybszych. To zapewne cięższa praca niż walka o jedną, czy dwie dziesiąte. W naszej sytuacji jedziemy i czekamy, co się wydarzy. Nie możesz tego przewidzieć. Potem reagujesz na zachowanie samochodu, a to ciężka praca.

Zespół dokładnie wie, jakie są słabe strony samochodu i rozpoczął projekt, który powinien pomóc nam lepiej zrozumieć FW41, poprawić go i jak liczymy, zupełnie zlikwidować słabe strony. Nie jest to jednak kwestia jednego dnia czy miesiąca. To może potrwać nawet dłużej.

Cuda się nie zdarzają. Niektóre tory są dla nas lepsze - przykładowo Baku. Przyjeżdzając do Barcelony oczekiwałem trudnej sytuacji. Pierwszy trening okazał się jeszcze trudniejszy niż się spodziewałem. Teraz pomożemy naszym podstawowym kierowcom w poprawieniu zbalansowania samochodu, żeby FW41 łatwiej się prowadził. Osiągi to jednak inna historia.

Mój występ w FP1 nie łączył się z jakimiś szczegolnymi emocjami, a to dobry znak po tak długiej przerwie. Więcej emocji dostarczyly mi pierwsze testy latem ubiegłego roku. Im więcej jeżdżę, tym wszystko staje się bardziej naturalne.

Czy to budujące, że byłem szybszy od Strolla? Nie. Znam moją wartość. Nie muszę analizować czasów okrążeń.

Robert Kubica | Fot. XPB Images

Fot. XPB Images