Williams jest konkurencyjny

czw, 23 marca 2017 godz. 13:07:34 skomentuj F1

Paddy Lowe | fot. Williams

Nowy dyrektor techniczny Williamsa - Paddy Lowe wierzy, że kliencki zespół może walczyć o mistrzostwo F1.

Przy ogromnych budżetach fabrycznych ekip i przy ekskluzywnym wsparciu niezależnych teamów, panuje opinia, że kliencka ekipa, taka jak Williams, korzystająca z silników Mercededsa, nie może włączyć się do walki o tytuł.

Jednak Lowe, który niedawno opuścił szeregi Mercedesa, przenosząc się do Williamsa, jest zdania, że ekipa z Grove może wrócić do swoich chwalebnych dni i nie musi mieć wyłącznego partnerstwa, aby tak się stało.

- Silniki są takie same pomiędzy rożnymi zespołami Mercedesa - powiedział Lowe.

- To absolutnie możliwe, aby wygrać mistrzostwo. Nie ma lepszego przykładu niż Red Bull, który dobrze sobie radził z silnikiem Renault, kiedy nie byli klasyfikowani, jak fabryczny zespół.

Odniósł się również do składu Williamsa na ten sezon, broniąc ściągnięcia Felipe Massy z krótkiej emerytury. Brazylijczyk zastąpi Valtteriego Bottasa, który przeszedł do Mercedesa.

- Skład z Felipe i Lancem jest naprawdę ekscytujący – uznał Lowe. - Rozumiem, dlaczego oskarża się Williamsa o utratę ich gwiazdy, ale Felipe i Valtteri to świetni kierowcy.

- Byłem wielkim fanem Felipe przez całą jego karierę, zaliczył niesamowity sezon w 2008 roku, minimalnie przegrywając mistrzostwo z Lewisem.

- Biorąc pod uwagę rywalizację z tamtych czasów, bardzo podziwiałem Felipe i jego osiągi, więc naprawdę fajnie, że mogę z nim pracować. Nie uważam, że Felipe to zły wybór.

O konkurencyjności Williamsa jest przekonany Felipe Massa.

- Myślę, że testy poszły dobrze - powiedział Massa. -  Faktycznie po 2016 roku, po tym, jak ułożył się dla Williamsa, miałem duże obawy jak to będzie w sezonie 2017, szczególnie ze względu na dużą zmianę przepisów.

- Nie byłem w stu procentach spokojny, szczególnie, że we wrześniu zdecydowałem się na zakończenie startów i nie interesowałem się zbytnio, jak będzie wyglądał tegoroczny samochód.

- Myślę jednak, że Barcelona pozwoliła mi zrozumieć, że mamy zdecydowanie samochód, który jest konkurencyjny. Nie jesteśmy najlepszym zespołem, ale możemy być trzecią najlepszą ekipą w mistrzostwach i walczyć o podia - dodał.

W ten weekend w barwach Williamsa zadebiutuje w Formule 1 18-letni Lance Stroll. Kanadyjczyk - Jacques Villeneuve sugeruje jednak, że jego rodak jest zbyt młody na F1.

Wcześniej mistrz świata z 1997 roku bronił awansu Strolla do F1 w tak młodym wieku. Teraz zmienił zdanie.

- Jest inteligenty i utalentowany, ale przykro mi, w wieku osiemnastu lat jest zbyt młody na Formułę 1. To co robi Williams jest szaleństwem. Stroll ma dziki styl jazdy i to może być niebezpieczne.

Sugeruje, że Stroll będzie musiał polegać na pomocy Felipe Massy.

- Williams potrzebuje Felipe Massy bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.  Myślę, że Felipe już wie, iż będzie instruktorem jazdy dla Strolla - dodał.