Williams była w szoku

śro, 7 listopada 2018 godz. 16:58:13 skomentuj F1

Claire Williams | fot. XPB

Zespół Williams był w dużym szoku widząc problemy, jakie spotkały ich w tegorocznym sezonie F1.

Ekipa z Grove zajmuje w tym roku ostatnie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Zdobyli zaledwie siedem punktów.

Lance Stroll i Siergiej Sirotkin za kierownicą FW41 regularnie meldują się z tyłu stawki.

Claire Williams twierdzi, że zespół był optymistycznie nastawiony do sezonu 2018 i byli zaskoczeni tyloma kłopotami.

- To był naprawdę ogromny szok - powiedziała Williams. - W pełni spodziewałam się, że wejdziemy w ten rok znacznie lepiej.

- Sądzę, że wszyscy tak myśleliśmy. Prawdopodobnie wielu naszych kibiców na świecie myślało, że będziemy mieli dużo szybszy samochód
- kontynuowała. - Takie były oczekiwania, więc kiedy przystąpiliśmy do testów, nie musieliśmy czekać aż do Australii, aby zdać sobie sprawę, że tak nie jest.

- Wraz z postępem sezonu to był ogromny szok. Nie mogłam uwierzyć, że Williams wielokrotnie znajdował się z tyłu stawki, zarówno w kwalifikacjach, jak i wyścigach. Nie wydaje mi się, abym już się z tego otrząsnęła.


Williams nie wskazuje konkretnych winnych za tę sytuację. Jest dumna, że zespół pozostaje zjednoczonym w tym trudnym okresie.

- Oczywiście jest wiele problemów, ale nie jestem osobą, która publicznie będzie prała brudy. Jedną z rzeczy, z których jestem najbardziej dumna w tym roku, to że zespół naprawdę jest zjednoczony. Mogliśmy się załamać, zwolnić połowę ludzi, ale to nie jest sposób w jaki chciałabym, aby to się rozegrało. Oczywiście były prowadzone rozmowy i wyraźnie znamy nasze słabe obszary. Musi być pewna odpowiedzialność. Przyjrzymy się temu gdzie popełniliśmy błędy.

- Były błędy z aerodynamiką, chłodzeniem, ale jest też wiele innych rzeczy. Są różne czynniki w grze, nie można tak po prostu spaść z piątego na dziesiąte miejsce w mistrzostwach. Nie chodzi tylko o to, jak zaprojektowaliśmy nasz samochód przez  zimę.

Zespół jest zdeterminowany, aby wykaraskać się z obecnej sytuacji.

- Mogę powiedzieć że robimy wszystko co możliwe, aby upewnić się, że rozwiązujemy każdy problem, który mamy w ekipie, chcąc aby rok 2019 był dla nas lepszy.  

W przyszłym roku w skład zespołu wejdzie debiutujący w F1 George Russell. Drugi z kierowców nadal nie został potwierdzony.

Jeśli chodzi o pion techniczny, w poniedziałek Rob Smedley poinformował o odejściu z Williamsa.

Siergiej Sirotkin | fot. XPB

fot. XPB