Grand Prix Australii 2019 - Srebrne Strzały rządzą w Melbourne

pią, 15 marca 2019 godz. 07:33:47 skomentuj F1
Tagi: Hamilton, Kubica

Lewis Hamilton | Fot. Mercedes

Drugi trening w Melbourne również padł łupem Lewisa Hamiltona, na miękkich oponach szybszego o 48 tysięcznych od Valtteriego Bottasa. Jedenasty raz z rzędu Srebrne Strzały wygrały piątkową sesję w Parku Alberta.

Trzeci w wynikach, Max Verstappen stracił 0,8 sekundy. Następne miejsca zajęli Pierre Gasly (+0,842), Sebastian Vettel (+0,873), Kimi  Räikkönen (+0,972), Nico Hülkenberg (+0,974), Daniel Ricciardo (+1,044), Charles Leclerc (+1,154) i Romain Grosjean (+1,214).

Klasyfikację zamknęły Williamsy George'a Russella (+3,853) i Roberta Kubicy (+4,055). Przed rokiem w FP2 szybszy z dwójki z Grove, Lance Stroll ustąpił Hamiltonowi o 1,612 s.

Temperatura powietrza wzrosła do 22, asfaltu do 44 stopni. Początkowo korzystano z Pirelli z żółtym paskiem. W 4 minucie Romain Grosjean uzyskał 1.25,634. Pierre Gasly przebił wynikiem 1.25,401. Kevin Magnussen wykręcił 1.24,409. George Russell poprawił się na 1.27,718, Robert Kubica - na 1.28,379.

Kimi Räikkönen, a po nim Sebastian Vettel przejechali przez trawę na zakręcie 2. Lance Stroll zaliczył moment na zakręcie 3.

W 20 minucie Max Verstappen podniósł poprzeczkę na 1.24,324. Lewis Hamilton odpowiedział czasem 1.23,582. Valtteri Bottas awansował na P2 (1.23,879). - Sprawdźcie samochod na zakrętach 1 i 4. Mam tam dziwne wyczucie. Wygląda na to, że coś jest nie w porządku - mówił przez radio Sebastian Vettel.

Verstappen przedzielił Mercedesy (1.23,851). Hamilton poprawił na 1.23,206 i 1.23,148. Bottas zdobył się na 1.23,439.

Po założeniu miękkich opon Pierre Gasly awansował na P3 (1.23,442), Sebastian Vettel - na P4 (1.23,473). - Samochód jest nadal trochę chybotliwy - stwierdził kierowca Ferrari.

Na Pirelli z czerwonym paskiem George Russell uzyskał 1.26,453, Robert Kubica - 1.26,655. Alex Albon przejechał dwoma kołami przez szuter na zakręcie 3.

Kierowcy Mercedesa atakowali na miękkich oponach. W 44 minucie Valtteri Bottas zszedł do 1.22,648. Lewis Hamilton, rekordzista pierwszego sektora, odpowiedział czasem 1.22,600.

McLaren poczekał do symulacji kwalifikacji, gdy inni wykonywali już długie przejazdy. Lando Norrisowi zmierzono 1.24,733, Carlosowi Sainzowi - 1.24,133. Alex Albon wypadł na trawę przy zakręcie 15, ale wrócił na tor.

Max Verstappen jako ostatni zaliczył szybkie kółka na miękkich oponach. Pierwsze z nich popsuł Maxowi Antonio Giovinazzi. W drugiej próbie, kwadrans przed końcem treningu, kierowca RBR wykręcił 1.23,400 i awansował na P3. Nie udało się poprawić czasu w drugim sektorze.

Daniił Kwiat zaliczył moment na zakręcie 15. Giovinazzi kręcił się w tym samym miejscu. George Russell przejechal przez żwir na zakręcie 3.

- Problem z silnikiem. Straciłem moc na zakręcie 9 - poinformował Pierre Gasly. Dwie minuty przed flagą w szachownicę Charles Leclerc najechał na krawężnik zakrętu 4, wykonał obrót i zatrzymał Ferrari tyłem do kierunku jazdy. 

Robert Kubica | Fot. Williams

Poz.kierowcasamochódsilnikokr.czasstrata
1United Kingdom Lewis Hamilton MercedesMercedes331.22,600 
2Finland Valtteri Bottas MercedesMercedes331.22,6480,048
3Netherlands Max Verstappen Red BullHonda331.23,4000,800
4France Pierre Gasly Red BullHonda311.23,4420,842
5Germany Sebastian Vettel FerrariFerrari351.23,4730,873
6Finland Kimi Räikkönen Alfa RomeoFerrari401.23,5720,972
7Germany Nico Hülkenberg RenaultRenault371.23,5740,974
8Australia Daniel Ricciardo RenaultRenault311.23,6441,044
9Monaco Charles Leclerc FerrariFerrari351.23,7541,154
10France Romain Grosjean HaasFerrari371.23,8141,214
11Russian Federation Daniił KwiatToro RossoHonda361.23,9331,333
12Denmark Kevin Magnussen HaasFerrari271.23,9881,388
13Canada Lance Stroll Racing PointMercedes381.24,0111,411
14Spain Carlos SainzMcLarenRenault261.24,1331,533
15Italy Antonio Giovinazzi Alfa RomeoFerrari371.24,2931,693
16Mexico Sergio Pérez Racing PointMercedes341.24,4011,801
17Thailand Alex Albon Toro RossoHonda401.24,6752,075
18United Kingdom Lando Norris McLarenRenault261.24,7332,133
19United Kingdom George Russell WilliamsMercedes321.26,4533,853
20Poland Robert Kubica WilliamsMercedes331.26,6554,055