Renault nie będzie wygrywać

wto, 24 marca 2015 godz. 13:04:38 skomentuj F1

Daniił Kwiat | fot. XPB Images

Renault zaopatrujące w jednostki napędowe zespoły Red Bull Racing i Toro Rosso, nie spodziewa się zwycięstw w tegorocznych wyścigach F1.

Obydwa zespoły miały problemy ze swoimi silnikami podczas otwierającego sezon Grand Prix Australii. Daniel Ricciardo osiągnął metę wyścigu na szóstej pozycji, Daniił Kwiat nie zdołał nawet wystartować. Carlos Sainz z STR był dziewiąty, Max Verstappen wycofał się po awarii.

Renault miało nadzieję, że po trudnym sezonie 2014, w tym roku zniwelują stratę do Mercedesa. Jednak francuski producent przyznał, że to się nie udało.

- Wiemy, że w tym roku nie będziemy mieli silnika zdolnego do zwycięstw - powiedział szef Renault Sport - Cyril Abiteboul, serwisowi Autosport. - Jednak wygrywanie wyścigów, to nie tylko silnik, ale również samochody i kierowcy.

Abiteboul uznał, że wina za taki stan rzeczy nie leży tylko po ich stronie. Byli mocno naciskani, aby przyspieszyć rozwój jednostki napędowej. Aby to uzyskać, zdecydowali się pójść na skróty, co się nie opłaciło.

- Byliśmy naciskani na agresywny i spóźniony program rozwoju w zimę. Poszliśmy na skróty i ominęliśmy ważne kroki w rozwoju silników. To oznacza, że niektóre rzeczy, które powinniśmy zrobić na hamowni, robimy na torze. To nie było dobre rozwiązanie. To dobra lekcja dla wszystkich którzy naciskali na taką strategię.

- Myślę, że nie jest żadną tajemnicą, iż Red Bull w szczególności prowadzi bardzo agresywną strategię rozwoju. Starali się zastosować w świecie silników to co stosują przy rozwoju podwozia.

- Możemy spisać się lepiej jeśli chodzi o silnik, ale nie da się tego zrobić przez jedną zimę - podsumował.

fot. XPB Images