Pirelli z nowym oprogramowaniem

pon, 19 marca 2018 godz. 14:11:27 skomentuj F1

fot. Pirelli Motorsport

Mario Isola, szef Pirelli F1, poinformował, że marka zaopatrzyła się w nowe oprogramowanie, które pomoże w doborze mieszanek na poszczególne weekendy wyścigowe, by zespoły chętniej realizowały strategię dwóch pit stopów. Dane w nowym oprogramowaniu mają być aktualizowane po każdym weekendzie F1.

- Mamy teraz nowe narzędzie, które stworzyliśmy zimą. Oprogramowanie wylicza strategię dla określonych wyścigów. Zawsze wybieramy trzy mieszanki, które pojawiają się w największej ilości strategii. Zazwyczaj wybieramy takie, które zapewnią dwa pit stopy, ale mogą i więcej, jeśli na papierze wygląda to lepiej - mówił Isola.

- Oprogramowanie dokonuje wielu porównań w szybki sposób, ale konieczne jest podanie odpowiednich danych. Gdy zbierzemy odpowiednią bazę, może przeprowadzać kolejne symulacje i zdecydować o wyborze opon. W przeszłości mieliśmy inny system. Obecny bierze pod uwagę więcej informacji. Czujemy, że jest lepszy i bardziej zaprezentuje naszą wydajność - dodał.

- Jeśli analiza wskaże, że opony miękkie, supermiękkie i ultramiękkie są blisko siebie, możemy zastosować wybór z Chin, gdzie kierowcy skorzystają z opon średnich, miękkich i ultramiękkich. Ważne są różnice pomiędzy mieszankami. Jeśli wprowadzamy dane zebrane w Abu Dhabi to różnica między oponami miękkimi i supermiękkimi wynosiła 0,6 sekundy. Supermiękkie i ultramiękkie dzieliło 0,4 sekundy - zakończył.