Olej pod lupą FIA

śro, 26 kwietnia 2017 godz. 13:20:44 skomentuj F1
Tagi: fia, f1, formula 1

Valtteri Bottas | fot. Mercedes AMG F1

Po zapytaniu Red Bulla do FIA w kwestii możliwości spalania oleju razem z paliwem, by podnieść moc silników, federacja poinformowała, że w sezonie 2018 pojawią się nowe przepisy dotyczące pomiaru ilości oleju, który znajduje się w samochodach. Wątpliwości budziła jednostka napędowa Mercedesa. Niemieckiej ekipie zarzuca się, że podczas kwalifikacji wraz z paliwem do układu spalania trafia olej, co ma podnieść moc.

FIA zapowiedziała wzmożone kontrole stanu oleju i trzy kolejne podpunkty regulaminu, które zostaną dopisane do przyszłorocznych wymagań. Pierwszą wytyczną jest zapewnienie przez zespoły informacji o ilości oleju w głównym zbiorniku "w każdej chwili" podczas weekendu grand prix. Ponadto masa oleju w zbiornikach innych niż główny ma być zadeklarowana na godzinę przed rozpoczęciem wyścigu. Ma to na celu wychwytywanie nieprawidłowości w zużyciu oleju.

Zabroniono montaż aktywnych zaworów regulujących dopływ powierza do dowolnej części silnika. Rury odprowadzające mają być montowane tak, by nie było możliwości cofnięcia zużytego oleju do silnika.

Zespoły są zobowiązane do korzystanie z jednego rodzaju oleju przez cały weekend i zobowiązane są do dostarczenia próbki.

fot. Mercedes AMG F1