Grand Prix Brazylii 2018 - Nowy system bezpieczeństwa zdał test w Brazylii

wto, 13 listopada 2018 godz. 11:58:28 skomentuj F1

Ocon i Verstappen | fot. F1

Nowa technologia szybkiej oceny wypadków zadebiutowała podczas wyścigowego weekendu w Brazylii i ma zostać wprowadzona również do innych motorsportowych serii, a za największego beneficjenta systemu uważa się rajdy samochodowe. Podstawa technologii opiera się na przesyłaniu informacji bez korzystania z radia lub przekazu telewizyjnego do kontroli wyścigu.

- Nowa technologia zostanie zaprezentowana w grudniu w Sankt Petersburgu. Zaczęliśmy używać jej w Sao Paulo, by zyskać szybsze połączenie pomiędzy samochodem medycznym i kontrolą wyścigu. To bardzo ważny krok dla bezpieczeństwa - mówił dla motorsport.com Alain Chantegret, delegat medyczny FIA przy F1.

- Nowy system pozwala kontroli wyścigu na szybkie zrozumienie tego, co dzieje się na miejscu kraksy i szybciej można uruchomić odpowiednie procedury. Pozwala to na szybsze i niezawodne przekazywanie informacji. Chodzi o ich jakość i możemy zyskać dzięki temu 10-20 sekund - dodał Ian Roberts, drugi z delegatów.

- System jest ważny na torze, ale myślę, że będzie jeszcze lepszy dla rajdów. Możesz mieć kontrolę nad sytuacją, będąc 200 km dalej. Dzięki nowym narzędziom szybciej ocenimy sytuację. To bardzo ważne. Możemy wykorzystać satelity, by dowiedzieć się, co się stało. To bardzo duży krok naprzód - dodał Chantegret.

fot. F1