Niewielkie zmiany w F1

śro, 6 grudnia 2017 godz. 21:36:59 skomentuj F1
Tagi: f1, formula 1, fia

fot. FIA

Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła dziś kilka poprawek do regulaminu sportowego i technicznego F1 na sezon 2018.

Zmianie uległy przepisy dotyczące procedury rozpoczęcia lub wznowienia wyścigu za samochodem bezpieczeństwa oraz harmonogram weekendów w celu zwiększenia elastyczności poszczególnych rund.

Ponadto testy starych samochodów muszą być przeprowadzane na obiektach, które mają odpowiednią licencję. Uliczne pokazy w starych samochodach nie mogą być dłuższe niż 50 kilometrów, a w użyciu mogą być tylko opony specjalnie wyprodukowane na takie imprezy.

W celu ograniczenia spalania oleju jako paliwa zmieniono przepisy dotyczące specyfikacji oleju. Zmienione zostanie również mocowanie kamer oraz lusterek, by dostosować je do systemu halo. Zatwierdzono także, że kierowca, który otrzyma karę więcej niż 15 miejsc przesunięcia na polach startowych za wymianę elementów jednostki napędowej, musi startować z końca stawki. Jeśli więcej kierowców będzie miało taką karę, to o kolejności decyduje czas wymiany podzespołów.

Rada zajęła się także incydentami - serią ataków na pracowników zespołów, które miały miejsce w Brazylii i po analizie raportów zleciła promotorowi, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, by ten powołał niezależnego eksperta ds. bezpieczeństwa w celu oceny i doradztwa w tej kwestii. FIA będzie monitorowała sytuację i zaoferowała współpracę z lokalnymi władzami.

Zatwierdzono także zaprezentowany we wrześniu kalendarz F1 2018.