Grand Prix Belgii 2017 - Mówią przed GP Belgii

pon, 21 sierpnia 2017 godz. 14:26:22 skomentuj F1

Sauber

MARCUS ERICSSON: - Dobrze, że wracamy do akcji po odpoczynku podczas wakacji. W ten weekend jedziemy na Spa. To zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. To dobre wyzwanie ze względu na szybkie zakręty, szczególnie słynne Eau Rouge. Pogoda odgrywa tu dużą rolę, co powinno dać dodatkową iskierkę dla tego weekendu.

PASCAL WEHRLEIN: - Wspaniale jest wrócić do samochodu po wakacjach. Poświęciłem trochę czasu, aby zastanowić się nad pierwszą częścią sezonu i czuję się pewnie wracając na tor. Nasz pierwszy przystanek to Spa, ciekawy tor, gdzie jazda jest fajna i wymagająca. Atmosfera zawsze jest gorąca.

FELIPE MASSA: - Spa jest jednym z najlepszych torów w F1. Myślę, że jazda tutaj w nowych samochodach będzie niesamowita. Eau Rouge będziemy przejeżdżać jak prostą. Inne zakręty też będą niesamowite. Będę miał specjalny kask w barwach Joy of Racing, który został zaprojektowany przez hiszpańskiego artystę Kenora. Wygląda świetnie i dzięki Martini jeden z kibiców będzie mógł wygrać go. Nie mogę doczekać się wyścigu w Spa.

LANCE STROLL: - Spa to mój drugi domowy wyścig. W połowie jestem Belgiem. Tutaj urodziła się moja matka. W przeciwieństwie do wielu kierowców F1 to nie jest mój ulubiony tor. Nie mogę jednak za bardzo narzekać, ponieważ wygrałem tu w zeszłym roku w Formule 3. To ciekawy obiekt z niesamowitymi sekcjami. Warunki pogodowe również wzbudzają niepokój. Możesz mieć deszcz w trzecim sektorze i suchą nawierzchnię w pierwszym.

NICO HULKENBERG: - To jeden z moich ulubionych torów i z pewnością jeden z najlepszych na świecie. Las jest niesamowity, a nitka podąża w pięknej scenerii. Jest wiele wzniesień na czele z Eau Rouge. Gdy widzisz te zakręty na żywo, są wyjątkowe, a jazda po nich w samochodzie F1 jest niesamowita. Eau Rouge będziemy pokonywać z gazem w podłodze, co jest ekscytujące. Pouhon też będzie bardzo szybki. To najdłuższe okrążenie w kalendarzu i balans jest bardzo ważny. Trzeba dobrze połączyć sektory i jak najlepiej pokonać każdy zakręt co daje dobry czas okrążenia. To kluczowe wyzwanie. Spa jest znane z dziwnej i losowej pogody. Musimy liczyć się ze wszystkim.

JOLYON PALMER: - Pierwszą rzeczą, która uderza w ciebie to Eau Rouge. W telewizji wygląda to niesamowicie, ale wrażenia z jazdy są przeogromne. Nic nie przygotuje cię do jazdy z gazem w podłodze pod górę. Również Pouhon będzie ekscytujące w tym roku. To będzie prawdziwe wyzwanie, ponieważ to podwójny lewy zakręt. Blanchimont pokonamy na pełnej prędkości i będziemy hamować do Bus Stop, gdzie mamy świetne miejsce do wyprzedzania. Wygrałem na Spa w 2008 roku w Formule Palmer Audi. Pamiętam, że było mokro, co jest typowe dla Spa. Byłem również na podium w GP2, a w zeszłym roku miałem przyzwoite kwalifikacje w F1. Mam dobre wspomnienia, ale muszę zrobić coś więcej.

MAX VERSTAPPEN: - Nie mogę doczekać się Spa w tym roku. Uwielbiam ten tor i fajnie będzie zobaczyć tylu pomarańczowych kibiców na trybunach. To mój ulubiony obiekt. Wszystko musi pójść właściwie, ale kiedy pojedziesz dobre okrążenie to jest bardzo satysfakcjonujące. Jest płynnie, z szybkimi zakrętami i oczywiście najlepszym momentem jest Eau Rouge, gdzie jedzie się pod górę. W tym roku będzie jeszcze szybciej, co da większe wyzwanie i z pewnością więcej zabawy.

DANIEL RICCIARDO: - Kiedy myślę o Spa, zawsze pamiętam moje zwycięstwo z 2014 roku. Oczywiście jest zawsze ciekawiej, kiedy wygrywasz w dramatycznym stylu, ale równocześnie zwycięstwo to zwycięstwo i pomimo komfortowego prowadzenia wtedy, czułem presję. Nigdy nie jest tak łatwo, jak na to wygląda. Lubię Pouhon. Jest szybki, w dół i skręca w lewo. To prawdopodobnie mój ulubiony zakręt. W Les Combes też należy zrobić wszystko właściwie. Ostatni zakręt nie jest najpiękniejszy, ale kluczowy dla dobrego okrążenia.

ROMAIN GROSJEAN: - To świetny tor. Ma bardzo szybkie zakręty i różne partie: szybkie i wolne. Jest różnorodny i daje radość z jazdy. W Spa zawsze widać różne podejścia. Jesteś lepszy w pierwszym i trzecim sektorze, gdzie jest szybko, albo w drugim, gdzie jest więcej zakrętów. Obydwie strategie są dobre, więc decyzja zależy od tego, jak chcesz jechać w wyścigu. Na pierwszym okrążeniu mdli cię jak na kolejce górskiej, ponieważ jeździmy w górę i w dół. Jeśli jednak pojedziesz bez błędów, to przyzwyczajasz się do tego. Eau Rouge to zakręt, na którym nie chcesz popełnić błędu. Podczas kwalifikacji masz wolny tor, co jest dobre.

KEVIN MAGNUSSEN: - Zwyciężałem tutaj w każdej kategorii, w której startowałem z wyjątkiem F1. Mam wiele dobrych wspomnień. Eau Rouge i Pouhon to najlepsze zakręty, a cały tor jest niesamowity. Jest szybko i masz przed sobą wyzwanie.

SERGIO PEREZ: - Czuję się wypoczęty i zrelaksowany. Nie mogę doczekać się powrotu do wyścigów. Belgia to jeden z najlepszych torów. Kocham szybką nitkę i historię tego miejsca. Spotkasz tam samych pasjonatów. To wspaniały weekend, a pogoda stanowi zagadkę. Prawie zawsze pada minimum przez jeden dzień. Pouhon jest jednym z moich ulubionych zakrętów. Obecne samochody będą wyjątkowe na całym torze, zwłaszcza na Eau Rouge. Chcę poprawić to, co osiągnęliśmy do tej pory. Byliśmy konkurencyjni i straciliśmy kilka szans na większą zdobycz punktową. Mam nadzieję, że nadrobimy straty.

ESTEBAN OCON: - Miałem świetne wakacje na południu Hiszpanii i naładowałem swoje baterie. Spa to miejsce, w którym zadebiutowałem w zeszłym roku. To świetny tor, ale niekoniecznie jest moim ulubionym. Ma specyficzne zakręty, zwłaszcza w drugim sektorze. Musisz być jednością z samochodem, ponieważ musisz naprawdę dobrze pokonywać szybkie zakręty. Łatwiej tutaj o wyprzedzanie, a pogoda jest nieprzewidywalna. Nie przejmuję się potencjalnym deszczem, ponieważ da nam on dodatkowe szanse. Konfiguracja toru odpowiada naszym samochodom. Wszyscy uwielbiają jeździć przez Eau Rouge i to najbardziej znana część okrążenia. W tych samochodach będzie to niesamowite doświadczenie. Pierwsze okrążenie wyścigu może być dla mnie wyzwaniem, ale potem będzie łatwiej.

...więcej wkrótce