Marko: Kwiat był bardziej utalentowany niż Gasly i Hartley

sob, 16 grudnia 2017 godz. 14:22:32 skomentuj F1

Daniił Kwiat | fot. XPB

Doradca Red Bulla ds. motorsportu - Dr. Helmut Marko uważa, że Daniił Kwiat był bardziej utalentowanym zawodnikiem niż Brendon Hartley czy Pierre Gasly, ale stracił swoją prędkość.

Rosjanin został usunięty z programu Red Bulla i ekipy Toro Rosso jeszcze przed końcem sezonu 2017.

- Tak, całkowicie z tym się zgadzam - odparł na pytanie Motorsport.com, czy uważa Kwiata za bardziej utalentowanego kierowcę niż Gasly i Hartley.

- Niestety pokazał to tylko w swoim pierwszym sezonie w Toro Rosso i pierwszym roku z Red Bull Racing - kontynuował.

- Potem jego osiągi drastycznie spadły. Miał problemy z hamulcami i oponami, z czym nie borykał się Ricciardo. Krótko mówiąc coś stało się z jego psychiką. Stracił szybkość i łatwość jazdy. Nie wiemy co to było. Próbowaliśmy wielu rzeczy, ale jego szybkość nie wracała.

- Było również zbyt wiele wypadków na początku wyścigów, na co nie reagował zbyt dobrze.

- Szkoda, ponieważ pamiętam jak w GP3 na Monzy i Spa, całkowicie dominował.

Red Bull wspierał Kwiata od kariery w juniorach, podczas której wygrał serię Formula Renault Alps i zdobył tytuł w GP3. W 2014 roku został wprowadzony do F1, do Toro Rosso. Od 2015 roku jeździł już dla Red Bull Racing. Po czterech wyścigach w 2016 roku w RBR zwolnił miejsce dla Maxa Verstappena i wrócił do STR. Regularne starty dla ekipy z Faenzy zakończył po tegorocznym Grand Prix Singapuru. Potem zaliczył jeszcze pojedynczy występ w Stanach Zjednoczonych.

fot. XPB