Marchionne grozi alternatywnymi mistrzostwami

pon, 18 grudnia 2017 godz. 17:30:46 skomentuj F1
Tagi: Marchionne

Sergio Marchionne | Fot. XPB

Podczas świątecznego spotkania w Maranello Sergio Marchionne powiedział dziennikarzom, że Ferrari może odejść z F1 po wygaśnięciu w grudniu 2020 roku obecnej Umowy Concorde. Przygotowany zostanie plan B, zakładający uruchomienie alternatywnej serii dla F1.

- Nasz głos jest dzisiaj słyszany i doceniany - oświadczył Marchionne. - Sytuacja zmieniła się od 2015 roku. Obecnie wszyscy wiedzą, że jeżeli grozimy podjęciem takiej decyzji, zamierzamy potraktować to poważnie. Czy blefujemy na temat regulaminu na 2020-2021? Oni igrają z ogniem!

Istnieje możliwość utworzenia alternatywnych mistrzostw dla Formuły 1 od 2020-2021 roku. Nie ignorujemy takiego rozwiązania, choć nie chciałbym posuwać się tak daleko. Wolę pozostać w sprawdzonych strukturach, ale musimy znaleźć kompromis, który nie zakłóci tego, czym jest Formuła 1 od dziesięcioleci, nie odbierze Ferrari szansy pokazania naszego DNA w wyścigowej rywalizacji. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, wówczas Ferrari gotowe jest odejść.

Jednym z wielkich obecnych atutów jest to, że Umowa Concorde, inna od poprzednich, gwarantuje większą swobodę kontraktów, również w kontekście umowy zespołów z Liberty Media, uniemożliwiającej im przejście do alternatywnych mistrzostw. Teraz możemy przeanalizować możliwość stworzenia czegoś podobnego do Formuły 1 pod względem osiągów. Wolno nam to zrobić.

Ważne dla nas jest to, żeby przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Muszę powiedzieć, że mam bardzo dobre relacje z Chase'm Careyem. Nasz dialog jest bardzo otwarty i nie chciałbym tego popsuć. Dla przykładu, dyskusja trafia do mediów. Ross Brawn wypowiada się dla BBC  i mówi, że grid girls powinny zniknąć z pól startowych. Mówi o silnikach i nadwoziach. Gdy pytamy o wyjaśnienie, słyszymy, że to jego prywatna opinia. Trzeba usiąść przy stole i dyskutować o tych sprawach. Włączanie mediów do tej debaty nie pomaga.

Fot. XPB