Liberty chce zmieniać tory

wto, 5 grudnia 2017 godz. 10:36:31 skomentuj F1

Silverstone | fot. F1

Ross Brawn zdradził na łamach motorsport.com, że Liberty Media bada możliwość zmiany konfiguracji niektórych torów, by ułatwić zawodnikom manewry wyprzedzania.

- Program aerodynamiczny zaczyna nabierać tempa, a prace nad zmianami w układach torów trwają. Mamy już pewną wizję niektórych obiektów, by wyścigi były lepsze - mówił Brawn.

Jednym z torów, który może zmienić swój układ, jest obiekt w Melbourne, gdzie jest szansa na pojawienie się dodatkowej sekcji zakrętów, by ułatwić wyprzedzanie. Jednak po początkowej fascynacji pomysł ten został zepchnięty na boczny tor i obecnie nie wiadomo, czy dojdzie do zmian.

- Badania rozpoczęliśmy od sprawdzenia archiwum. Sprawdzamy, czy w wyścigach były czasy z większą ilością wyprzedzań oraz czy istnieją tory, gdzie obecnie jest więcej takich manewrów? Jesteśmy na etapie analizy statystycznej. Trzeba na to uważać, ponieważ zbyt częste wyprzedzania nie są dobre dla wyścigów, a musimy myśleć o ulepszeniu ich. Potrzebujemy dwóch aut walczących ze sobą. To oznacza, że zawodnik jadący z przodu będzie w stanie się obronić, co też daje nam dobrą rywalizację. To bardziej skomplikowane niż sama liczba wyprzedzań. Obecnie widzimy, że dobierane są odpowiednie zakręty. Nawrót i wąski tor nie jest najlepszym miejscem, ale gdy asfalt jest szerszy, można dobrać odpowiednią linię, by coś zyskać - dodał.

Brawn zaznaczył także, że bardzo ważna jest nawierzchnia. Gładki asfalt, który ogranicza degradację opon, nie sprzyja sportowej rywalizacji.

- Nawierzchnia jest bardzo ważna, ponieważ dany rodzaj zmienia degradację opon. Niski stopień degradacji jest dla zespołów pomocny w wyścigach, ponieważ widać wówczas różnice w wydajności. W Soczi bardzo niski stopień zniszczenia opon nie wpływa dobrze na wyścig i mamy tylko jeden pit stop. Gdy spojrzymy na niektóre świetnie walki w tym roku, to często chodziło o różnice w oponach. Raikkonen, który bronił się przed Maxem, nie miał tak dobrego ogumienia - zakończył.