Horner chce rygorystycznych przepisów olejowych

wto, 27 lutego 2018 godz. 11:16:07 skomentuj F1

Daniel Ricciardo | fot. Red Bull

Szef zespołu Red Bull Racing, Christian Horner, zaapelował do FIA, by federacja wprowadziła jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące spalania oleju podczas kwalifikacji.

W zeszłym roku podejrzewano, że część zespołów wykorzystuje olej, by zwiększyć moc jednostek napędowych w trakcie trwania rywalizacji i wprowadzono zmiany w przepisach. Według nowych zapisów silnik nie może zużywać więcej niż 0,6 litra oleju na 100 kilometrów. Wprowadzono również ograniczenia co do specyfikacji olejów oraz zakazano stosowania aktywnych zaworów sterujących. Zdaniem Hornera nie powstrzyma to producentów, by wykorzystać do granic możliwości założone limity.

- Chcielibyśmy, by przepisy były bardziej sprecyzowane, ponieważ nie dotyczą one kwalifikacji. Mówią o wyścigach, ale nadal można wykorzystać okazję w kwalifikacjach, którą chcielibyśmy zamknąć. Mam nadzieję, że wpłynie to na konfigurację silników - mówił Horner dla motorsport.com.

- To kwestia do rozwiązania pomiędzy producentami. Nadal istnieją różnice w kwalifikacjach, które wymagają unormowania. Jeśli znajdziesz sposób, by wykorzystać olej, to zapewni on znaczny wzrost wydajności. Chcielibyśmy, by ten temat był zakończony - dodał.

- Jestem naprawdę zainteresowany, co zostały z trybów kwalifikacyjnych, gdy przepisy blokują możliwość innego wykorzystywania paliwa i oleju. Mamy dodatkowy tryb wydajności, ale nie chcę o tym za dużo mówić - informował Cyril Abiteboul, dyrektor zarządzający Renualt F1.

fot. Red Bull