Grand Prix Australii 2019 - Hamilton z przodu, Williamsy z tyłu

pią, 15 marca 2019 godz. 03:31:40 skomentuj F1
Tagi: Hamilton, Kubica

Lewis Hamilton | Fot. Mercedes

Dwukrotny zwycięzca Grand Prix Australii, Lewis Hamilton otwiera klasyfikację pierwszego treningu w Melbourne.

Sebastian Vettel, który trzy razy wygrał w Parku Alberta, ustąpił pięciokrotnemu mistrzowi świata o 0,038 sekundy. Nowy w Ferrari, Charles Leclerc był wolniejszy od Hamiltona o 74 tysięczne. Kolejne czasy uzyskali Max Verstappen (+0,193), Valtteri Bottas (+0,267), Kimi Räikkönen (+1,217), Daniił Kwiat (+1,233), Pierre Gasly (+1.333), Kevin Magnussen (+1,335) i Nico Hülkenberg (+1,416). Na końcu stawki znalazły się Williamsy Roberta Kubicy (+4,315) i George'a Russella (+5,141). 

Temperatura powietrza wynosiła 20, asfaltu - 33 stopnie. W 21 minucie Valtteri Bottas jako pierwszy uzyskał czas (1.26,454). Kierowca Mercedesa korzystał ze średnio twardych opon. Dwójka Williamsa otrzymała Pirelli z czerwonym paskiem. George Russell rozpoczął od 1.36,806 i poprawił się na 1.29,587. Robert Kubica zajmował trzecie miejsce po pierwszym mierzonym okrążeniu (1.30,334), schodząc do 1.28,406.

Bottas podniósł poprzeczkę na 1.24,679. Na drugim miejscu zmieniali się Lewis Hamilton (1.24,856 na średnio twardych slickach), Max Verstappen (1.24,765 na miękkich) i ponownie Hamilton (1.24,738).

Po 40 minutach, gdy należało zwrócić Pirelli dodatkowy komplet opon, za Bottasem, Hamiltonem i Verstappenem widnieli Kwiat (1.25,187), Gasly (1.25,363) i Stroll (1.25,682). Robert Kubica zajmował 18, George Russell - 19 miejsce. Nico Hülkenberg nie uzyskał czasu. W Renault wystąpił problem z elektroniką i trzeba było zdemontować podłogę.

Na kolejny wyjazd kierowcy Mercedesa otrzymali miękkie opony. W 58 minucie Valtteri Bottas wykręcił 1.23,866. George Russell ruszył na średnio twardych Pirelli - i zatrzymał Williamsa na wyjeździe z pit lane. Mechanicy zepchnęli samochód z powrotem do boksu.

W 60 minucie Lewis Hamilton uzyskał 1.23,599. Max Verstappen przejął P2 (1.23,792). Szybszy okazał się Charles Leclerc (1.23,673), po czym Sebastian Vettel poprawił czas kolegi z zespołu o 36 tysięcznych.

Alex Albon zaliczył kraksę na drugim zakręcie i 22 minuty przed końcem wywieszono czerwoną flagę. Toro Rosso pozbawione przedniego skrzydła, dotoczyło się do boksu.

Trzy minuty później machnięto zieloną flagą. Robert Kubica zaliczył długi przejazd na średnio twardych oponach, poprawiając się na 1.27,973 i 1.27,914. George Russell uzyskał 1.28,740. Na przedostatnim zakręcie Valtteri Bottas hamował, mając dwa koła na trawie. Mercedes wykonał obrót, o mało nie uderzył w barierę - i ponownie znalazł się niebezpiecznie blisko niej, gdy Fin nawracał. 

Robert Kubica | Fot. Williams

Poz.kierowcasamochódsilnikokr.czasstrata
1United Kingdom Lewis HamiltonMercedesMercedes261.23,599 
2Germany Sebastian VettelFerrariFerrari181.23,6370,038
3Monaco Charles LeclercFerrariFerrari181.23,6730,074
4Netherlands Max VerstappenRed BullHonda221.23,7920,193
5Finland Valtteri BottasMercedesMercedes301.23,8660,267
6Finland Kimi RäikkönenAlfa RomeoFerrari181.24,8161,217
7Russian Federation Daniił KwiatToro RossoHonda301.24,8321,233
8France Pierre GaslyRed BullHonda231.24,9321,333
9Denmark Kevin MagnussenHaasFerrari241.24,9341,335
10Germany Nico HülkenbergRenaultRenault111.25,0151,416
11Italy Antonio GiovinazziAlfa RomeoFerrari231.25,1661,567
12France Romain GrosjeanHaasFerrari181.25,2241,625
13Thailand Alex AlbonToro RossoHonda211.25,2301,631
14Spain Carlos Sainz JrMcLarenRenault191.25,2851,686
15Canada Lance StrollRacing PointMercedes261.25,2881,689
16Mexico Sergio PérezRacing PointMercedes211.25,4981,899
17Australia Daniel RicciardoRenaultRenault161.25,6342,035
18United Kingdom Lando NorrisMcLarenRenault311.25,9662,367
19Poland Robert KubicaWilliamsMercedes251.27,9144,315
20United Kingdom George RussellWilliamsMercedes251.28,7405,141