Grupa Brawna

pią, 17 marca 2017 godz. 09:48:20 skomentuj F1
Tagi: ross brawn

fot. XPB Images

Ross Brawn, jeden z nowych szefów F1, powoła grupę ekspertów, której zadaniem będzie opracowanie przepisów mających na celu poprawienie wyprzedzania w Formule 1, bez takich sztucznych systemów, jak DRS.

Brawn jest zadowolony z prędkości tegorocznych samochodów, ale obawia się, że większa siła docisku utrudni manewry wyprzedzania.

- Jeśli faktycznie tak się stanie, to będzie motywowało do szukania rozwiązań - powiedział Brawn. - To trudny problem, bowiem chcemy mieć szybkie samochody, ale również takie, które będą jechały blisko siebie na torze.

- Czy istnieje rozwiązanie. Tak, ale musimy zebrać w tym celu odpowiednie osoby i dać im półtora roku na znalezienie odpowiedzi.

Brawn przyznaje, że w przeszłości praca grup roboczych nad wyprzedzaniem przynosiła efekty, ale jej członkom brakowało „głębokiej wiedzy i możliwości, jakie mają dziś zespoły”.

- Poprzednio przeprowadzaliśmy eksperymenty w tunelach aerodynamicznych, ale nie mogliśmy w tym wykorzystać dwóch samochodów. Teraz CFD daje nowe możliwości.

- Musimy stworzyć samochód o wysokiej przyczepności aerodynamicznej, który nie pozostawia za sobą silnych turbulencji. Wiele osób twierdzi, że to jest niemożliwe, ale jestem o tym przekonany, że jest wręcz przeciwnie.

Nowa grupa powstanie bezpośrednio przy FOM. Przy ewentualnej zmianie przepisów zadadzą sobie trzy pytania.

- W jaki sposób postrzegają to kibice? Ile to kosztuje? Czy wiemy jak to wpłynie na wyścigi? - podsumował.

fot. XPB Images