FIA przypomina o oleju

czw, 22 czerwca 2017 godz. 18:51:28 skomentuj F1

fot. Mercedes AMG F1

FIA, w oświadczeniu podpisanym przez Marcina Budkowskiego, szefa działu technicznego Formuły 1, przypomniała, że w serii obowiązuje zakaz spalania oleju silnikowego jako paliwa. Kontrowersje związane z tą kwestią rozpoczęły się na początku sezonu, gdy Red Bull Racing zarzucił nieczyste zagrania Mercedesowi.

- Chcemy przypomnieć, że jak stwierdzono wcześniej na różnych posiedzeniach i podkreślono w TD/004-17, uważamy, że stosowanie oleju jako paliwa jest zakazane przez przepisy techniczne. W celu uniknięcia wątpliwości jedynym paliwem, które może być użyte do spalania, jest benzyna, której cechy zostały określane w artykule 19 przepisów technicznych. Nawet jeśli przepisy techniczne nie określają bezpośrednich właściwości oleju silnikowego, to próba użycia dodatkowych składników lub substancji w oleju w celu zwiększenia spalania, będzie traktowana jako naruszenie przepisów technicznych - czytamy w komunikacie.

FIA ogłosiła już zmiany na sezon 2018, które mają pomóc w wychwytywaniu nieczystych zagrań związanych z olejem. Zespoły będą zobowiązane do zamontowania czujnika, który będzie wskazywał poziom oleju w głównym zbiorniku. Dodatkowo ekipy będą mogły używać tylko jednego rodzaju oleju w trakcie całego weekendu.

fot. Mercedes AMG F1