Czapski odszedł z Renault

wto, 1 grudnia 2009 godz. 12:37:40 skomentuj F1

Romain Grosjean | Fot. LATRenault F1 Team opuścił elektroniczny guru Tad Czapski, stojący za sukcesami Michaela Schumachera, a następnie Fernando Alonso. „Polski czarodziej elektroniki”, jak go określił miesięcznik F1 Racing, Czapski jest absolwentem University College of North Wales i przez przypadek trafił do wyścigów. W 1992 roku został zaangażowany przez Toma Walkinshawa do Benettona. Pracował nad elektronicznymi układami w samochodzie F1, takimi jak aktywne zawieszenie, półautomatyczna skrzynia biegów, ABS czy kontrola trakcji. Pod koniec 1993 roku FIA wprowadziła zakaz elektronicznych pomocy dla kierowcy i rozpoczęła się zabawa w kotka i myszkę, ponieważ trudno było wyegzekwować przestrzeganie tego punkty regulaminu.

W sierpniu 1994, FIA poinformowała o nieprawidłowościach w programie komputerowym używanym w Benettonie Michaela Schumachera podczas Grand Prix San Marino. Wprawdzie nie udowodniono stosowania zabronionej kontroli trakcji, ale zespół został ukarany 100 tysiącami dolarów za to, że nie udostępnił w terminie swojego oprogramowania do kontroli. Kiedy Schumi przeniósł się do Ferrari, zabrał ze sobą Czapskiego. Następnie Polonus pełnił funkcję szefa działu badawczo-rozwojowego Renault F1. Samochody tej marki zaczęły słynąć z piekielnych startów, a Fernando Alonso uchodził za czempiona wylansowanego przez elektronikę.

Funkcję dyrektora technicznego Renault, zwolnioną po awansie Boba Bella na stanowisko szefa zespołu, objął James Allison, wcześniej zastępca Bella. Dyrektorem sportowym został dotychczasowy team manager Steve Nielsen, który przejmie część obowiązków Pata Symondsa.