Bez skrzydła T i płetwy rekina

wto, 25 kwietnia 2017 godz. 21:02:23 skomentuj F1

Jolyon Palmer | fot. Renault Sport

Podczas spotkania Grupy Strategicznej F1 postanowiono, że wraz z rozpoczęciem sezonu 2018 w Formule 1 zostanie wprowadzony zakaz używania skrzydła T oraz płetwy rekina.

Oba elementy pojawiły się w tegorocznych konstrukcjach, na co zezwalały luki w regulaminie technicznym. Kontrowersje budziła estetyka tych elementów oraz względy bezpieczeństwa. Podczas GP Bahrajnu skrzydło T odpadło z jednego z samochodów Mercedesa i uderzyło w auto Maxa Verstappena. Zmiany ma ratyfikować Rada Światowa Sportów Motorowych.

Ponadto poinformowano, że od GP Hiszpanii przepisy sportowe będą ściślej egzekwowane w celu zapewnienia lepszej widoczności nazwisk oraz numerów startowych kierowców. Pirelli będzie mogło również przygotowywać nowe opony deszczowe na sezon 2018. W testach będą mogły być używane starsze samochody z mniejszymi kołami. Zaproponowano także, by po okresie czerwonej flagi rywalizacja była wznawiana z pół startowych, a nie za samochodem bezpieczeństwa.

Grupa Strategiczna poinformowała również, że odrzuca projekt halo i skupia się na ochronie kokpitu według wytycznych "Shield". System ma wejść w życie w 2018 roku.