Grand Prix Australii 2017 - Albert Park zwiększa standardy bezpieczeństwa

pią, 6 stycznia 2017 godz. 11:29:13 skomentuj F1

fot. Force India

Tor Albert Park, który pod koniec marca będzie gościł stawkę F1, przejdzie kilka zmian, by samochody nowej generacji nie miały problemów z pokonywaniem pętli.

Według danych z FIA średnie prędkości w zakrętach uzyskiwane przez zawodników wzrosną o 20-50 km/h. Punkty hamowania przesuną się o 20-30 metrów, a czasy okrążeń będą lepsze o 3-4 sekundy.

To doprowadziło do szeregu poprawek związanych z bezpieczeństwem. Na zakrętach 1, 6 i 14 użyte zostaną nowe, większe bariery z opon, a zakręt 12 będzie wyposażony w energochłonną barierę Tecpro, która warta jest 100.000 dolarów.

- Otrzymaliśmy wskazówki od FIA oparte na symulacjach. Potrzebowaliśmy dodatkowych zapór z opon, a w przypadku zakrętu 12 bariery, która wytrzyma dużą prędkość. Zastosowaliśmy się do informacji i zapewniliśmy dodatkowe szeregi opon oraz zakupiliśmy 80 metrów bariery Tecpro. To wielki krok dla nas - mówił Craig Moca, Division Manager of Infrastructure.

- Teraz na zakręcie 12 zabraliśmy trzy rzędy opon i wdrożyliśmy system Tecpro. To szeregi barier ustawiane co pięć metrów, co jest lepszym buforem od opon. Bariery na naszym obiekcie są blisko toru i musimy upewnić się, że mamy wystarczającą ochronę dla kierowców. Samochód musi zatrzymać się bez większych uszkodzeń nie raniąc zawodnika  - dodał.

- Zakręt numer 1 kończy strefę DRS, więc podwoiliśmy szerokość opon i zastosowaliśmy pod koniec żwirową pułapkę. Bariery Tecpro są bardzo drogie i tak długo jak możemy będziemy trzymać się opon. FIA cały czas mówi, że to jest dobre rozwiązanie. Nasz tor ma dobre wyniki w kwestii bezpieczeństwa. Dobrym przykładem jest zeszłoroczny wypadek Fernando [Alonso-red.]. Fantastyczne jest to, że wstał i poszedł. Wszystko było dobrze zaprojektowane. Pułapka żwirowa miała właściwą wysokość, a opony i bariery były we właściwych miejscach - zakończył.

fot. Force India