AER i Ilmor zainteresowane silnikiem dla F1

sob, 21 listopada 2015 godz. 10:20:35 skomentuj F1
Tagi: aer, ilmor, cosworth

fot. Force India

AER oraz Ilmor są zainteresowane udziałem w przetargu na dostawy alternatywnej jednostki napędowej dla zespołów Formuły 1.

FIA chce wprowadzić do F1 od sezonu 2017 standardowy silnik V6 o pojemności 2,5l, generujący około 870 KM.

Pomysł wprowadzenia standardowej jednostki napędowej jest jednak uzależniony od tego, czy na kolejnym posiedzeniu Komisji F1 zostaną zaakceptowane zmiany w przepisach. W razie potrzeby FIA ma też prawo wyrazić sprzeciw i skierować pomysł pod głosowanie Światowej Rady Sportów Motorowych.

Advanced Engine Research (AER) obecnie dostarcza silniki do GP3. AER współpracuje również z Indy Lights oraz ekipami LMP1 - Rebellion i Kolles. Ich zbudowany do WEC silnik V6 twin turbo, znany jako P60 mógłby stanowić podstawę do projektu jednostki dla F1.

- AER jest bardzo zainteresowane propozycją FIA - powiedział szef firmy Mike Lancaster. - To dobrze pasuje do naszego ostatniego silnika V6 GDI. Szukają czegoś, co dostarczy dużą moc, a my dysponujemy takim silnikiem. Silnik WEC to P60, a ten proponowany przez nas nazywa się P66. Wierzymy, że będzie do tego idealny.

Ilmor był ostatnio wiązany ze współpracą z Red Bullem i posiada silnik V6 dla Indy Car. Tymczasem Cosworth nie wyraził zainteresowania budową jednostki napędowej dla F1.